Přeskočit na obsah

Pro rodiče a pedagogy

Co zde najdete?

Chceme podporovat rodiče a pedagogy, kteří se snaží, aby si děti z domova a ze školy odnášely smysl pro spolupráci, odhodlání zkoumat svět kolem sebe a cit pro spravedlnost společně se schopností postavit se za sebe i za někoho jiného, pokud to zrovna potřebuje.

Zde naleznete podněty k zamyšlení a materiály pro pedagogickou praxi. 

Pedagogové mají poslání, doprovázet děti na cestě stále komplexnějším světem. Pro dospělé je často nelehké se v něm orientovat, být otevřený rozmanitosti, co teprve pro děti? Když mají dobré vzory, tak to jde určitě lépe. Tato stránka je myšlena jako podpora pro učitele, kteří hledají a chtějí se učit, chtějí být citlivý k rozmanitosti a posouvat děti (skrze ně možná i společnost) na cestě za větší spolupatřičností mezilidské sounáležitosti a otevřeností.

Rodiče jsou těmi prvními vzdělavateli svých dětí. Proto pro „pedagogickou praxi“ je myšleno tak, že i rodič zde může hledat kromě podnětného čtení pro sebe i inspiraci k tomu, jak o různých tématech s dětmi mluvit, jak náročné téma uvést případně oživit v podobě nějaké aktivity nebo příběhu.   

Materiály zde doporučené nezahrnují vše, co na trhu je, ale zobrazují to, s čím autorky webu rády pracují (ať už jako pedagožky, nebo jako matky) a co mají vyzkoušené. Autorky působí v ČR, SR a pracují s materiály i v němčině a angličtině. Bude to tedy jazykový pel mel. Vyberte si, co je pro vás vhodné. 

Literatura

Beletrie

FANON, FRANTZ – Černá kůže, bílé masky (2011)

JELLOUN, TAHAR BEN – Tati, co je to rasismus? (2004)

Odborná

AMNESTY INTERNATIONAL: Lekcia z diskriminácie. Segregácia rómských detí v základnom vzdelávaní v Slovenskej Republike (2017)

JARKOVSKÁ, LUCIE: Gender před tabulí (2014)

NÁVRAT, o.z.: Školák z náhradnej rodiny (2019)

PAYNE, DEVOL, DREUSSI SMITH: Mosty z chudoby (2010)

DERMAN-SPARKS, LOUISE a EDWARDS, JULIE OLSEN: Anti-bias education for young children and ourselves (2010)

DERMAN-SPARKS, LOUISE a RAMSEY, PATRICIA G.: What if All the Kids Are White? Anti-Bias Multicultural Education with Young Children and Families (2011)

EARLY LEARNING UNIT: Shifting Paradigms. Using an anti-bias strategy to challange oppresion and assist transformation in the South African context (1997)

INSTITUT FÜR DEN SITUAZIONSANSATZ / FACHSTELLE KINDERWELTEN: Inklusion in der Praxis #6. Das Methodenhandbuch: Lernprozesse zur Vorurteilsbewussten Bildung und Erziehung begleiten (2018)

ÖZLEM SENSOY, ROBIN DIANGELO: Is everyone really equal? An introduciton to Key Concepts in Social Justice Education (2012)

TONY BOOTH, MEL AINSCOW: Index inklúzie. Príručka na rozvoj škôl s dôrazom na inkluzívne hodnoty (2020)

SCHNIDT, BETTINA: Den Anti-Bias-Ansatz zur Diskussion stellen: Beitrag zur Klärung theoretischer Grundlagen in der Arbeit der Anti-Bias-Arbeit (2009)  

WAYNE, AU: Rethinking Multicultural Education. Teaching for Racial and Cultural Justice (2009)

Videa

Vzdělávací

Danger of a single story: Chimamanda Ngozi Adichie

Origin of Everything: Ethnicity 

Origin of Everything: Ethnicity: Cultural appropriation

Odpočinková

Maminka bez rukou a její denní rutina: 

Komička Rosie Jones s mozkovou obrnou:

Metodiky

FELCMANOVÁ, ALENA a RANDA, JANA: Objevování – anti-bias metodika (2014) – stáhnout

WINKELMANN, ANNE SOPHIE: More Than Culture – Více než kultura. Diverzita v mezinárodní práci s mládeží (2017) – stáhnout

FELCMANOVÁ, ALENA a kol.: Persona dolls. Panenky s osobností: jak rozvíjet prosociální postoje dětí (2015)

Mareena: Stretnutím k porozumeniu. Metoická príručka zážitkových aktivít (2019)

Organizace

Anti-Bias-Werkstatt – www.anti-bias-werkstatt.de – německé sdružení, které informuje o přístupu anti-bias a pořádá vzdělávací akce

Člověk v tísni, o.p.s. – https://www.clovekvtisni.cz/co-delame/vzdelavaci-program-varianty/persona-dolls – ČVT nabízí program pro předškolní děti Persona Dolls

Mareena – https://mareena.sk/ – Víziou Mareeny je Slovensko, ktoré je bezpečným a dôstojným domovom pre všetkých bez ohľadu na národnosť, etnickú a náboženskú príslušnosť.

META o.p.s. – https://meta-ops.eu/ – Jsme nevládní nezisková organizace, která od roku 2004 podporuje cizince v rovném přístupu ke vzdělávání a pracovní integraci. 

Projekt Kinderwelten – www.kinderwelten.net – Vzdělávací program Institutu pro situační přístup v Berlíně, které se věnuje zavádění principů anti-bias do školství a rozvoji Persona Dolls v Německu

Další zdroje

Poslech podcastu Sádlo o rozmanitosti těla a body shamingu na Radiu Wave

Skupina na FB: A Mighty Girl – navazujíce na stejnojmenný web propagující knížky, hračky a filmy pro chytré, sebevědomé a odvážné dívky (a nejen pro ně)

Skupina na FB: Learning for Justice – organizace vytvářející bezplatné zdroje pro učitele s cílem doplnit kurikulum tak, aby více podporovalo sociální spravedlnost

Web: Anti-Defamation League  – pracuje od roku 1913 proti antisemitským útokům a snaží se podporvat spravedlivé zacházení se všemi