Přeskočit na obsah

Pro děti

Co zde najdete?

Tato stránka nabízí materiály pro děti, mladé lidi a pro ty, co s nimi pracují.

Děti se velmi rychle učí zákony „džungle“ – společnosti, do které se narodí. Učí se pozorováním, citlivě vnímají tón jakým se o tématech mluví, nebo naopak to, o čem se nemluví. Děti si zvnitřňují informace o tom, jak jsou zobrazovány osoby a situace v knížkách, na billbordech, v televizi. Je důležité vědomě vybírat to, s čím děti přijdou do kontaktu.

Existuje zaužívaná představa, že děti nejednají diskriminačně, že berou okolí bez předsudků, takové jaké je. Proces socializace ovšem startuje porodem: Co je vhodné pro holky a co pro kluky? S kým / s čím si kdo má a nemá hrát? Kdo má jakou roli v domácnosti? O čem se mluví / nemluví? Jsou v blízkém okolí lidé, kteří nesou aspekty rozmanitosti? Jaké? A jak k nim ostatní blízcí lidé přistupují?

Zdroje, které nabízíme mohou sloužit jako nástroje pro zpracování témat, které děti přinášejí, protože se s nimi setkaly, nebo je zajímají. Mohou být ale také „otvírákem“ u tématu, které s nimi chtějí otevřít jejich dospělí.

Mladí lidé si už vybírají sami, čemu budou věnovat svou pozornost. Kdo jsem a jaké je moje místo ve světě? S dospíváním se pojí intenzivní zájem zkoumat svět kolem sebe a sám sebe. Rozmanitost, odlišnost, jinakost, podoba a nápodoba jsou každopádně témata, která se k této fázi života více než hodí.

Stránku budeme průběžně doplňovat.

Knihy

Já se nechtěl stěhovat – Daniela Krolupperová

Martin nastupuje do 2. třídy do nové školy. Rodina se přestěhovala z vesnice do města a tak Martin musel opustit svoje kamarády. Zvykání si na nové prostředí mu neulehčí to, že se stane se terčem šikany.

Přímo pro děti citlivě napsaná knížka poslouží jako zdroj informací o tom, co šikana může být a co pomáhá, aby se zastavila.

The Family Book – Todd Parr

Knížka o rozmanitostých formách rodiny.

Hodí se jak do školky, tak pro výuku angličtiny pro první stupeň.

Strakáč a Tioni – Daniel Rušan, Adela Režná

Příběh o jinakosti, pocitech a strategiích toho, kdo se cítí být v něčem jiný. Hlavní hrdina má kožní nemoc vitiligo a hledá cestu jak ke svému tělu, tak k dětem kolem. Knížka je také o posměchu a přijetí. A s lehkostí ukazuje dynamiku toho, jak zranění často dál (částečně v sebeobraně) zraňují.

Videa

Videa jsou k tématu rozmanitosti skvělá. Videa následovaná reflexí, rozhovorem, nebo videa jako „otvírák“ – následovaná výtvarným či slohovým úkolem jsou ještě lepší.

Aktivity